סימפוזיון בהנדסה ואדריכלות -  3 מימדים + זמן                   

 

 

הנגשת גשר המיתרים בירושליםמונומנט חדש בקו הרקיע של ירושלים
 

גשר המיתרים הוא מונומנט מרשים המגדיר מחדש את קו הרקיע של ירושלים. הגשר תוכנן על ידי האדריכל הספרדי סנטיאגו קלטראווה, ועלותו נאמדת ב כ-245 מיליון שקלים. הוא נבנה כחלק מפרויקט הרכבת הקלה שעתידה לפעול בעיר החל משנת 2010 והכניס את ירושלים לרשימת הערים בעולם שאומנים ידועי שם הטביעו את חותמם בהן. הגשר בנוי כך שבמרכזו תורן נטוי ומעוקל העשוי פלדה (במשקל של כ- 4,500 טון), המתנשא לגובה של יותר מ-119 מטרים וממנו נמתחים 66 מיתרים לבסיס הגשר, כך שכל עומס משקלו של הגשר יוטל עליהם, ללא עמודי תמיכה כלשהם. הגשר מיועד להולכי רגל ולמעבר הרכבת הקלה, ומקשר בין שדרות הרצל ורחוב יפו. 

   

 

 
ד"ר אבי רמות, יועץ הנגישות של הפרויקט ומנהל המרכז ישראלי לנגישות בעמותת שק"ל, מציין את הגורמים שהובילו לבחירת הפתרונות הנכונים ביותר להנגשה. מכיוון שהכיכר המצויה מתחת לגשר תהיה עמוסת מבקרים בשעות היום והלילה, חיפשנו פתרונות שיהיו בולטים מחד, כאלו שיכוונו באופן בטוח את תנועת האנשים עם לקות ראייה ומאידך, יהיו איכותיים ועמידים בעומס תנועה של אנשים במרחב. משמעותי לא פחות היה תהליך בחירתם של אלמנטים מישושיים שלא יתנגשו עם חזונו של האדריכל סנטיאגו קלטראווה שהגן על העיצוב שלו כעל בבת עינו. הפסים המובילים ומסמרות הנירוסטה (דגם "ירושלים"©) מתוצרת יעד נגיש™ ענו על דרישות אלו. העובדה שהאלמנטים הללו, לא דורשים תחזוקה או טיפול לאורך שנים רבות, שכנעו את עיריית ירושלים לבחור בהם.
 
כל ביטוי של הנגשה המיושם באופן אינטגרלי בפרויקטים ציבוריים ובתכנון הסביבתי, מעיד עלינו יותר מכל כעל חברה מתקדמת, חברה שיודעת לקבל את האחר, חברה שיכולה להרשות לעצמה לעסוק לא רק בהישרדות אלא גם בשיפור איכות החיים. עלינו מוטלת האחריות ללימוד חידושי התקינה לעודד את יישומם לשלב ולתכנן תקציבים כבר בשלב החזון התכנוני על מנת להבטיח חללים ציבוריים נוחים ידידותיים ונגישים לכל. אדריכלים, מהנדסים, מורשי נגישות, ומחוקקים צריכים לעזור ביצירתיות ובהקצאת משאבים ולהבין שהעתיד לחברה עצמאית ופורחת הוא חשוב ומשתלם. 
 
אנו ביעד נגיש™ שמחים על המשוב החיובי שהתקבל מתלמידי ומדריכי מרכז העיוור בירושלים, הנעזרים בסימנים המישושיים מתוצרתנו - מסמרות מישושיות - סימני אזהרה ופסים מובילים - סימן מאתר עשויים נירוסטה המותקנים ברחבת גשר המיתרים ומתווים את המסלול הבטוח מהצומת המרכזית לכיוון מרכז העיוור. הסימנים המישושיים יוצרים תוואי הליכה ברור השונה בגוונו ובמרקמו מהריצוף וניתנים לתחושה באמצעות מקל הליכה / כף הרגל ובכך מקלים מאוד על ההתמצאות במרחב זה, שכן ישנם מכשולים רבים המקשים על ההתמצאות באיזור: תנועת כלי הרכב המרובה באיזור פתוח מכל ארבעת כיווניו, יוצרת רעש אדיר המקשה מאוד על ההתמצאות ורחבה משובצת. האבנים המשתלבות בעלות טקסטורה מעגלית, בגוון אחד, מהוות אף הן גורם הטעיה.
 
 
 
 
 על נגישות ועיצוב מתוך מגזין בית ונוי
 
 
 
 
 
ראיון מצולם - הנגשה מישושיות בתיאטרון נא לגעת
 
 

 

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר