דף הבית » שאלות ותשובות
 
 

FAQ - שאלות נפוצות

נושאים כלליים
1. מהי השפה המישושית (טקטילית)?

השפה המישושית כוללת שני אלמנטים מרכזיים: פסים להכוונה-"סימן מוביל", וגבשושיות / מסמרות מישושיות© להתרעה-"סימן אזהרה". פסי ההכוונה מובילים© המתווים את הדרך הבטוחה מנקודת המוצא אל היעד הרצוי והמסמרות המישושיות יוצרות משטח התרעה מישושי, המהווה מעין "תמרור עצור", שתפקידו להזהיר מפני מכשולים לאורך המסלול הנגיש או לסמן שינויים בנתיב ההליכה. שני המוצרים מהווים פתרונות חיוניים להכוונת אנשים עם לקות ראייה במרחב הציבורי.

 

2. היכן הומצאה השפה המישושית (גבשושיות ופסים שניתנים לתחושה באמצעות כף הרגל)?

בשנת 1965 רשם המהנדס היפני בשם Seiichi Miyake, פטנט עולמי על השיטה להכוונת אנשים עם מוגבלויות ראייה באמצעות השימוש הפסי הכוונה וגבשושיות עגולות, שהפכו במרוצת השנים לסטנדרט עולמי המיושם במדינות מובילות בעולם. יעד נגיש פיתחה סידרת מוצרים מישושיים כחול-לבן - פסים מובילים© ומסמרות מישושיות© בהתאמה - התואמים את התקנים והתקנות הישראלים בתחום הנגישות לאנשים עם לקויות ראייה. 

 

 3. האם בישראל חלה חובה להשתמש בפתרונות נגישות?

ביום 22.3.05 נחקק בכנסת תיקון לחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, התשנ"ח- 1998 ("חוק השיוויון"), המחייב הנגשת מבנים, תשתיות ושירותים באופן שבו אנשים עם מוגבלות יוכלו להיכנס, לנוע, לגשת וליהנות באופן מלא מכל מקום ציבורי ומהשירות הניתן בו. חובת ההנגשה נעשית באמצעות ביצוע התאמות נגישות של המקום או השירות לסוגי המגבלות השונים. חובת הנגישות חלה על בנייני ציבור, שטחי מסחר, מוסדות ציבור, בתי ספר, מרפאות, מוסדות להשכלה גבוהה, מרכזי תעסוקה, אתרי בילוי וטבע, צמתים ומדרכות, גשרים להולכי רגל, גנים ציבוריים, רכוש משותף בבנייני מגורים, שירותי שעת חירום ועוד.

 

 
יעד נגיש™
 4. כיצד מוצרי חברת יעד נגיש בע"מ™ מסיעים לאנשים עם מוגבלויות ראייה?

חברת יעד נגיש בע"מ™ פיתחה מגוון מוצרים מישושיים, התואמים את התקנים הבינלאומיים של השפה הטקטילית (מישושית) הבינלאומית ומותאמים להכוונת אנשים עם לקויות ראייה במרחב הציבורי. מוצרי יעד נגיש™ יצורו על פי תקנות ותקני הנגישות המחמירים ביותר. מגוון מוצרים ופתרונות איכותיים הוצרים שילוב הרמוני בין  נגישות לעיצוב.

 

5. האם מוצרי חברת יעד נגיש בע"מ™ עומדים בתקן הישראלי?

המוצרים עומדים בדרישות התקן הגבוה ביותר של מכון התקנים במספר היבטים:
 גודל ומבנה - מסמרות מישושיות© ופסים מובילים© של יעד נגיש™ מיוצרות על פי התקן הישראלי והאירופאי.
 תקן החלקה - מוצרי יעד נגיש זכו לציון הגבוה של מכון התקנים הישראלי (10 R), המשפר את ההתנגדות להחלקה.
 תכונות - מארג התכונות הייחודי של מוצרי יעד נגיש הופך אותם לפתרון המושלם: בידול בצבע, בגוון, במרקם, בתכונות החומר, בעמידות הגבוהה וביעילות מקסימלית לקהל היעד.

 

6. האם מוצרי יעד נגיש™ ידידותיים לסביבה?

המוצרים פותחו מחומרי גלם ידידותיים לסביבה, שאינם מזהמים ושניתנים למחזור.

 

7. האם מוצרי יעד נגיש™ מותקנים בסביבת הרחוב בלבד?

מוצרי יעד נגיש™ מותאמים להתקנה מחוץ למבנים ובתוכם, ולמעשה מהווים פתרון ייחודי להתקנה בתוך מבנים, שכן ניתן להתקין אותם על ריצוף קיים.

 

8. האם ניתן להתקין את מוצרי יעד נגיש™ גם במבנים קיימים או בשטחים שכבר רוצפו?

בהחלט. מוצרי יעד נגיש™ מתאימים להתקנה על משטחים קיימים, ללא צורך בשינוי תוואי או סוג הריצוף, ולכן מהווים פתרון אידיאלי למבנים ואתרים קיימים, שמיועדים לשדרוג והתאמה על פי תקנות הנגישות החדשות.

 

 חזרה למעלה

מסמרות מישושיות©
9. כיצד המסמרות המישושיות© מסייעות לאנשים בעלי מוגבלות?

אנשים עם לקויות ראייה מתקשים להבחין בשינויים בתוואי הדרך ובמכשולים הנקרים בדרכם. המסמרות המישושיות© יוצרות אפקט שונה של תחושה כאשר דורכים עליהן, ומשמשות מעין "תמרור עצור" שתפקידיו להזהיר מפני מכשולים לאורך המסלול הנגיש ולהתריע על שינויים בנתיב ההליכה.

 

10. מה מבדיל את המסמרות המישושיות© של יעד נגיש™ מפתרונות אחרים?

המסמרות המישושיות© מתוצרת יעד נגיש™ עוצבו ויוצרו עלפי תקני הנגישות ומותאמות בגודלן ובצורתן באופן אידיאלי למישוש באמצעות כף הרגל או מקל הנחייה. בשונה מפתרונות אריחי רחוב, שאולי זולים ברכישתם, אך לרוב מאבדים את תכונותיהם: גוונם דוהה והמשטח המישושי נשחק, המסמרות מישושיות© מתוצרת יעד נגיש™ שונות ממשטח ההליכה בצבע, בגוון, במרקם ובחומר, הן אינן בנויות כחלק אינטגרלי מהריצוף ולכן ניתנות לזיהוי ברור על ידי כבדי ראייה.

 

11. מה ההבדל בין מסמרות נירוסטה (דגם ירושלים©) למסמרות פליז (דגם נורית©)?

מסמרות מישושיות© עשויות נירוסטה (צבע הנירוסטה הכסוף) ואלו העשויות פליז (צבע מוזהב) נבדלות בעיקר בצבען וגונן, וזאת כדי לאפשר התאמה טובה יותר למשטחי ריצוף שונים. יש הגורסים כי הצבע הצהוב (זהוב) בעל ניגודיות טובה יותר עבור אנשים על לקויות ראייה, אולם מדד זה משתנה בהתאם לגוון הריצוף הקיים.

 

12. היכן נהוג להתקין את המסמרות המישושיות©?

מסמרות מישושיות© מותקנות לפני שינויים במפלסי הרחוב, במעברים ובמכשולים בסביבת הרחוב, כגון: הנמכות מדרכה, רציפים של תחבורה ציבורית, לפני גרמי מדרגות, לפני פתחי מעלית, לפני כניסות למבנים, סביב עמודי תאורה ומכשולים צרים. התקנתן מתבצעת בשלבים האחרונים של הבנייה ואינה תלויה בצבע או גוון הריצוף הנבחר. ייתרון זה הופך את מסמרות מישושיות© מתוצרת יעד נגיש™ לפתרון יעיל מאוד להנגשת במבנים קיימים, שכן אין צורך בהחלפה או הריסת תשתית קיימת. נהוג ונוח להשתמש במסמרות לסימון גבול אזור מסחרי ברחובות ראשיים.

 

 חזרה למעלה

פסים מובילים©
13. כיצד הפסים המובילים© מסייעים לאנשים בעלי מוגבלות?

אנשים עם לקויות ראייה מתקשים למצוא את דרכם בסביבת הרחוב, ולכן הם חשופים למכשולים רבים לאורך תוואי הדרך. הפסים המובילים© מסמנים את מסלול ההליכה הבטוח ביותר והקצר ביותר ובכך מסייעים להתמצאות עצמאית במרחב הציבורי.

 

14. מה מבדיל את הפסים המובילים© של יעד נגיש™?

הפסים המובילים מתוצרת יעד נגיש™ עשויים נירוסטה בשילוב פולימר ייחודי המותאימים באופן אידיאלי למישוש באמצעות כף הרגל (נעל) או מקל נחייה. בשונה מפתרונות אחרים, הפסים המובילים© מתוצרת יעד נגיש™ שונים ממשטח ההליכה בצבע, בגוון, במרקם ובחומר, הם אינם בנויים כחלק אינטגרלי מהריצוף ולכן ניתנים לזיהוי ברור על ידי כבדי ראייה לעומת פתרונות נגישות אחרים. הפסים נבדקו באמצעות קהל היעד-בעלי מוגבלויות ראיה בארץ וזכו לשבחים.

  

15. היכן נהוג להתקין את הפסים המובילים©?

פסים מובילים© מותקנים לאורך מסלול ההליכה כסימון של כניסות למבנים, לאורך רציפים של תחבורה ציבורית, לפני מעברי חצייה ובמקומות בהם תוואי ההליכה אינו ברור (רחבות גדולות ופתוחות, מבנים ציבוריים גדולים, כמו בית ספר, בתי משפט, משרדי ממשלה, מגרשי ספורט, קניונים, תחנות הסעה המונית, מרכזים רפואיים ועוד).

 

 חזרה למעלה

פס סימון למדרגות©

16. מהם יתרונותיו של פס הסימון למדרגות© מתוצרת יעד נגיש™?

פס סימון למדרגות© (פס נוגד החלקה במדרגות) עשוי אלומיניום ומסמן את שפת המדרגה באופן ברור ביותר. המבנה המקומר והמשונן יוצר אחיזה טובה של כף הרגל ומסייע למניעת החלקה. הפס מגיע מוטות של 6 מ' אורך, כך שאין בעיה להנגיש מדרגה עם סימון שאינו מקוטע, בכל רוחב מדרגה שהוא.

 

17. היכן נהוג להתקין את פס הסימון©?

המוצר בעל עמידות מצוינת בפני שחיקה ומתאים להתקנה בתוך מבנים ומחוצה להם.

 

 חזרה למעלה

מחסום רכב
18. מהם יתרונותיו של מחסום הרכב מתוצרת יעד נגיש™?

מחסום הרכב עשוי נירוסטה - חומר איכותי, ברור ובוהק בסביבת הרחוב, המהווה פריט רחוב יעיל ועמיד עבור הולכי רגל בכלל ולקויי ראייה בפרט. ייחודה של יעד נגיש™ הנו ביכולת לייצר ולעצב מוצרים בהזמנה אישית ובאיכות גבוהה, ע"פ כל רעיון או דרישה ייחודית של האדריכל.

 

19. באילו גדלים וגימורים ניתן לקבל את מחסום הרכב?

ניתן להזמין מחסומי רכב בגדלים ובגימורים שונים, כולל אמצעי תאורה מובנים.

 

 חזרה למעלה

סמל חניית נכים© וסמל אופניים©
20. מהם יתרונותיו של סמל חניית הנכים מתוצרת יעד נגיש?

סמל מהודר, עשוי שילוב של מתכות (פליז רקוע במסגרת נירוסטה), עמיד בפני שחיקה ובלייה טבעית, המסמן באופן ברור את אזור חניית הנכים ביום ובלילה ואינו מצריך תחזוקה שוטפת.

 

21. מדוע צביעת אזור החניה הוא פתרון יקר ובלתי יעיל לאורך זמן?

הפתרון הנפוץ כיום הנו סימון חניית הנכים באמצעות צבע על הכביש, אולם לרוב הצבע נשחק ממגע עם גלגלי הרכבים ומהשפעת תנאי מזג האוויר. שחיקה זו מצריכה עלויות תחזוקה שוטפות של צבע, שבלונות ואנשי תחזוקה.

 

 חזרה למעלה

דגמים מישושיים
22. כיצד מסייעים הדגמים המישושיים להכוונת אנשים עם לקויות ראייה?

הדגמים המישושיים הינם תבליט המדמה את מתאר המבנה או האזור, ומסייע לאנשים עם לקויות ראייה להתמצא בתוכו, תוך שהם "לומדים" את המתאר באמצעות חוש המישוש.

 

23. היכן נהוג להתקין את הדגמים המישושיים?

דגמים מישושיים מותקנים בתוך מבני ציבור, תיאטראות, בתי מלון ואזורים פתוחים כגון פארקים, אזורים היסטוריים, גשרים תחנות רכבת, שדות תעופה ותחנות הסעה המונית.

 

 
 

 

גרסה להדפסהגרסה להדפסה      שליחה לחברשליחה לחבר      
 
 

פקס: 153-4950-1640 טל: 054-3297885 ,02-5709505
 סניפים: עדי ת.ד. 188 מיקוד 1794000
דוא"ל:
yaad.nagish@gmail.com  
 © כל הזכויות שמורות ליעד נגיש™. התכנים באתר זה הינם לידיעה בלבד ואין לעשות שימוש בתכני האתר ללא אישור בכתב מיעד נגיש™. אין התכנים חסינים מטעויות ואין להתייחס לתכנים כיעוץ.
עמוד הבית  ו  אודות יעד נגיש  ו  מוצרים  ו  פרויקטים  ו  שאלות ותשובות  ו  להזמנות  ו  מפה  ו  בין לקוחותינו